Délka trasy: 17 km
Okruh:

Nové Hrady – Zevlův (Městský) mlýn – Zevlův rybník – Kamenný rybník – Přesličkový rybník – Hejškův rybník – Veverský rybník – Jedlice – Vraní hnízdo – Veveří –  Nové Hrady

Zajímavosti na trase:

Novohradské příhraniční rybníky (Zevlův rybník, Kamenný rybník, Přesličkový rybník, Hejškův rybník, Veverský rybník) - naučná stezka, která seznamuje s krásou zapomenutých rybníků. Přesličkový a Hejškův rybník jsou chráněnou přírodní památkou, Kamenný rybník leží přímo na státní hranici, která prochází přes obrovský žulový kámen u jeho hráze.

Zevlův (Městský) mlýn   zcela zrekonstruovaný mlýn s funkční mlýnicí a expozicí starých traktorů. Od června 2018 se zde vaří pivo.

zaniklá obec Jedlice

zaniklá obec Veveří

Popis trasy:

Celá trasa vede územím, které bylo v nedávných dobách zcela nepřístupné. V první části můžete poznat novohradské příhraniční rybníky, které jsou příkladem nenarušené přírody nacházející se jen kousek od města Nové Hrady. Historie Zevlova rybníka a Zevlova mlýna je stará více jak šest století. Od tohoto rybníka se napojíte na bývalou vojenskou signálku a dojedete do míst, kde se do padesátých let minulého století nalézala osada Jedlice.

Mapa:

modře značená trasa:

 

elektrokola NH 2