Délka trasy: 39 km, celá trasa naučné stezky Pamětí Vitorazska je 89 km
Okruh:

Nové Hrady – hraniční přechod – Pyhrabruck – Höhenberg – Unterlembach – Eichberg – Dietmanns – Gmünd – České Velenice – Vyšné – Nakolice – Nové Hrady

Zajímavosti na trase:

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony - skanzen je součástí Novohradského muzea a nachází se v těsné blízkosti hraničního přechodu Nové Hrady-Pyhrabruck. Expozice podává přehled o vývoji ochrany hranic od nejstarších dob až po vstup ČR do schengenského prostoru EU. Větší část expozice je zaměřena na ochranu hranic v období tzv. studené války.

Observatorium – Höhenberg

GaMu – Galerie a muzeum České Velenice - jednotlivé expozice muzea se zaměřují na historii železnice (zejména železniční tratě České Velenice-Praha), železničních dílen, vznik města a KD Besedy, trolejbusu, kina či školy. Návštěvníci si mohou prohlédnout tematické výstavy věnované světu radioamatérů, přírody nebo letectví.

Popis trasy:

Trasa vede částí naučné stezky Pamětí Vitorazska podél česko-rakouského příhraničí. Na této trase můžete navštívit Skanzen ochrany státní hranice a železné opony, kde se seznámíte s vývojem ochrany státních hranic, a odtud pokračujete přes malebné rakouské vesničky až do hraničních měst Gmünd a České Velenice, které kdysi byly jedním městem. Odsud můžete pokračovat dále vyznačenou naučnou trasou (Pamětí Vitorazska) jižním Třeboňskem nebo se vrátit zpět do Nových Hradů, tentokrát po české straně příhraničí.

Mapa:

oranžově značená trasa:

 

elektrokola NH 1