Délka trasy: 39 km, celá trasa naučné stezky Pamětí Vitorazska je 89 km
Okruh:

Nové Hrady – hraniční přechod – Pyhrabruck – Höhenberg – Unterlembach – Eichberg – Dietmanns – Gmünd – České Velenice – Vyšné – Nakolice – Nové Hrady

Zajímavosti na trase:

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony - skanzen je součástí Novohradského muzea a nachází se v těsné blízkosti hraničního přechodu Nové Hrady-Pyhrabruck. Expozice podává přehled o vývoji ochrany hranic od nejstarších dob až po vstup ČR do schengenského prostoru EU. Větší část expozice je zaměřena na ochranu hranic v období tzv. studené války.

Observatorium – Höhenberg

Trolejbus TMG 1907 - repliku historického trolejbusu můžete vidět a svézt se v něm v Českých Velenicích. Zde byla vůbec první trolejbusová linka na českém území. V r. 1907 začala vozit především zaměstnance železnice z rakouského Gmündu k vlakovému nádraží ve Velenicích. Jízdu si můžete předem objednat v infocentru České Velenice, tel.: 602 377 111.

Popis trasy:

Trasa vede částí naučné cyklotrasy Pamětí Vitorazska podél česko-rakouského příhraničí. Na této trase můžete navštívit Skanzen ochrany státní hranice a železné opony, kde se seznámíte s vývojem ochrany státních hranic, a odtud pokračujete přes malebné rakouské vesničky až do hraničních měst Gmünd a České Velenice, které kdysi byly jedním městem. Odsud můžete pokračovat dále vyznačenou naučnou trasou (Pamětí Vitorazska) jižním Třeboňskem nebo se vrátit zpět do Nových Hradů, tentokrát po české straně příhraničí.

Mapa:

 růžově  značená trasa:

 

mapa 1 pameti vitorazska podel hranic