Délka trasy: 26 km
Okruh:

Nové Hrady – Údolí (Jetzkobrunn) – Mýtiny – Vyhlídky – Horní Stropnice – Dlouhá Stropnice – Šejby – Jedlice – Veveří – Veverský rybník – Zevlův rybník – Zevlův (Městský) mlýn – Nové Hrady

Zajímavosti na trase:

Mýtiny – nejdůležitější památkou Mýtin je novorománská kaple z roku 1903, která má nezvyklou orientaci oltáře, není směrem na východ, ale na západ. Kaple se v posledních letech renovuje.

Sýpka – Muzeum Novohradska v Horní Stropnici – nová interaktivní expozice seznamuje návštěvníky s životem v Novohradských horách.

zaniklá obec Jedlice

zaniklá obec Veveří

Novohradské příhraniční rybníky (Kamenný, Přesličkový, Hejškův, Veverský a Zevlův)  naučná stezka, která seznamuje s krásou zapomenutých rybníků. Přesličkový a Hejškův rybník jsou chráněnou přírodní památkou, Kamenný rybník leží přímo na státní hranici, která prochází přes obrovský žulový kámen u jeho hráze. Zevlův rybník byl jediným přístupným rybníkem, ostatní se nacházely v tzv. hraničním pásmu.

Zevlův (Městský) mlýn  nově zrekonstruovaný mlýn s obnoveným náhonem ze Zevlova rybníka a zachovalou a funkční technologií mlýnice z přelomu 19. a 20. století. Součástí muzea je i expozice zemědělské techniky, převážně traktorů z USA (John Deere z let 1930-50) a historických traktorů vyrobených v Čechách a v Německu v letech 1930-46. Od roku 2018 funguje mlýn také jako minipivovar a můžete se zde i ubytovat.

Popis trasy:

Trasa prochází zapomenutou krajinou s odkazem na významného člověka Pátera Bonfilia a seznamuje s osudem tehdejšího německého obyvatelstva a poválečným zánikem vesnic. 

Mapa:

 žlutě  značená trasa:

 

mapa 5 stezkou patera bonfilia