TOP kulturní akce:

Vzhledem k tomu, že momentální epidemiologická situace není příznivá pro pořádání kulturních akcí, rušíme tyto plánované akce:

4.2.2021 - Umění jako odraz života aneb Setkání s českou hereckou osobností Vladimírem Javorským

25.2.2021 - Cestování prstem po mapě aneb Pojedeme spolu do světa?

6.3.2021 - Taneční soutěž Novohradská číše

19.3.2021 - Městský-spolkový bál

-------------

 

Muzejní výlet - Záblatí, Libějovice, Lomec

ostatní
lomec
Datum:: 13. duben 2019 00:00

U Záblatí se před čtyřmi sty lety odehrála bitva, která znamenala zlom ve stavovském povstání. V této bitvě císařská armáda vedená Karlem Bonaventurou Buquoyem porazila stavovské jednotky. O necelý rok později Karel Bonaventura Buquoy získal kromě panství Nové Hrady a Rožmberk také Libějovice, kde později jeho pravnuk Filip Emanuel nechal postavit zámek a na nedalekém kopci Lomec kostel, který se stal významným poutním místem. A právě tato oblast bude cílem muzejního výletu.

 

Termín: sobota 13. dubna 2019

Odjezd: 8.00 h. z náměstí

Předpokládaný návrat: 16.30 h.

Oběd: z vlastních zásob

Cena: 350 Kč (včetně vstupného)

V sobotu 13. dubna se uskuteční muzejní exkurze na Libějovicko. Naším cílem bude nejprve Záblatí – místo konání bitvy, ve které Karel Bonaventura Buquoy dosáhl prvního významného úspěchuv bojích proti povstání české šlechty. Odtud budeme pokračovat do Vodňan, kde navštívíme muzeum Střední rybářské školy. Prohlídka má dvě části – akvária se živými rybami a historickou expozici, která ukazuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Z Vodňan přejedeme do Chelčic, kde nás čeká památník Petra Chelčického, který je příkladem naučného i zábavného pojetí muzejní expozice. Kromě osobnosti Petra Chelčického se tu teoreticky seznámíme i s Památkovou zónou Libějovicko-Lomecko. Po teoretické přípravě musí následovat praxe – začneme u kaple sv. Máří Magdalény. Od kaple půjdeme historickou čtyřřadou alejí asi půldruhého kilometru k Novému zámku v Libějovicích. Zámek není veřejnosti přístupný, uvidímeho jen zvenčí a budeme pokračovat další dva kilometry ke kostelu na Lomci. Prohlídkou poutního kostela naše exkurze skončí, následovat bude návrat domů.

Celková pěší trasa je dlouhá 3,5 km, ale pokud nám to nedovolí počasí nebo zdravotní stav, svezeme se autobusem. V programu se nepočítá s obědem v restauraci.

Závazné přihlášky přijímáme buď v Novohradském muzeu (Kulturně-spolkový dům, Česká 74) nebo v Informačním centru Nové Hrady (nám. Republiky, přízemí radnice)

 

 

Telefon:
(+420) 731 675 530
Email:
muzeum@novehrady.cz
Vstupné
350 Kč
Pořadatel
Muzeum města Nových Hradů

 

Seznam termínů


  • 13. duben 2019 00:00

Powered by iCagenda