po út st čt so ne
11
18
 

Běh pro paměť národa v Nových Hradech

sport a aktivní vyžití
beh-pro-pamet-naroda
Datum:: 20. květen 2021 00:00 - 23. květen 2021 00:00

Místo konání:: hraniční přechod Nové Hrady-Pyhrabruck

Běh pro Paměť národa je spíše symbolický, ale váš dar, který věnujete formou startovného, je pro nás opravdovou pomocí. Přispějete na rozšíření sbírky Paměť národa, která zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace. Sbírku budujeme společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

V Paměti národa je uloženo přes 10 000 jmen pamětníků, kteří prožili dramatické momenty 20. století. Natáčíme vyprávění válečných veteránů, lidí, kteří přežili holocaust, odbojářů, politických vězňů, disidentů, ale i představitelů moci – agentů StB či KGB, politických funkcionářů atd. Zaznamenané příběhy jsou dostupné na internetu v archivu Paměti národa, vyprávíme je dál v rozhlasových či televizních dokumentech, na výstavách či v knihách. Díky vašemu daru budeme moci vyzpovídat další pamětníky a zachovat vzpomínky na 20. století.

Příběhy ve sbírce Paměť národa jsou inspirací i varováním před totalitními režimy. Připomínají, jak hrozné je žít v době nesvobody zasahující všechny oblasti života, a ukazují hrdinství mnohých, kteří se postavili bezpráví a útlaku.
Zatímco nám jde v běhu „jen“ o výsledný čas, pamětníkům šlo o život, čest a svobodu.

Ať nás příběhy Paměti národa inspirují k vytrvalosti, udržování dobré kondice, překonávání sebe sama. Ať naše nohy nese odvaha, obětavost a houževnatost veteránů z druhé světové války, letců RAF, těch, kdo přežili koncentrační tábory, účastníků odboje doma i v cizině, někdejších politických vězňů, disidentů.

Každý z nás si může vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii. Můžeme běžet za Tři krále, Miladu Horákovou, dědečka, který byl v legiích, nebo tetu – disidentku, jež podepsala Chartu 77 a myla kvůli tomu mnoho let schody.

-----------

Start a cíl na hraničním přechodu Nové Hrady/Pyhrabruck – před skanzenem Železné opony. Trasa po česko/rakouské hranici podél signální stěny a po hraničních kamenech směr Veveřský rybník (trasa útěku Rudiho) a zpět k celnici (5 km) nebo dále k Tetřevímu lesu a zpět k celnici (10 km) po signálce, bude viditelně značeno.

Trasy budou vyznačené po celé období 20. 5.–23. 5.2021.

Informace ke značení tratě budou v místě akce v prostoru startu/cíle a registrovaní závodníci je dostanou před závodním víkendem na email.

Registrujte se a váš výsledný čas můžete vložit do výsledkové listiny jednotlivých tras

 

Základní pravidla

Běh pro Paměť národa je sportovní dobročinná akce organizovaná na podporu dalšího natáčení příběhů pamětníků pro sbírku Paměť národa. Startovné je darem pro neziskovou organizaci Post Bellum, z. ú. 

Hlavním pořadatelem závodů Běh pro Paměť národa je Post Bellum z. ú., Štěpánská 704/61, Praha 1, 110 00, zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném u Městského soudu v Praze, spisová značka O 1368, IČ: 26845526.

Pravidla se týkají soutěžních běhů na 1 (1,5), 5 a 10 km, týmového firemního běhu a běhu Kdekoli.

 

www.behpropametnaroda.cz

 

Vstupné
startovné od 300 Kč
Pořadatel
Post Bellum z.ú.

 

Seznam termínů


  • Od 20. květen 2021 00:00 do 23. květen 2021 00:00

Powered by iCagenda